Kvalitetom zadržati mlade u BiH

Dr. MIRZA JAHIĆ: “Kad imam odlične uslove za rad i napredak u poslu ne razmišljam o odlasku”

Dr. Mirza Jahić 27.03.19

“Tuzla je moj grad, tu sam rođen, živim, i imam priliku da radim i tokom rada se svakodnevno profesionalno  usavršavam, tako da ne učim njemački i nemam namjeru ići iz ove zemlje”, šaljivo počinje priču dr. Mirza Jahić, ljekar na Odjelu za kardiovaskularnu hirurgiju ZU Specijalne bolnice “Centra za srce BH” Tuzla, prve privatne Specijalne bolnice u BiH koja je prošla vanjsku ocjenu i kojoj je Agencija za kvalitet i akreditaciju u zdravstvu u FBiH dodijelila akreditaciju za uspostavljen sistem kvaliteta.

Dr. Jahić rođen je u Tuzli 1981. godine, i jedan je od mladih ljudi koji je u “Centru za srce BH” dobio priliku za rad u kvalitetnom i poticajnom radnom okruženju. Kaže da je imao prilika za odlazak, kao i veliki broj mladih kolega, ali da se ni u jednom momentu nije pokajao što je odlučio ostati i što je već osam godina član medicinskog tima “Centra za srce BH” gdje je tokom protekle godine završio specijalizaciju za opštu hirurgiju i stekao subspecijalizaciju iz oblasti kardiohirurgije:

“Moj prvi posao bio je u Domu zdravlja u Maglaju, tamo sam radio u porodičnoj medicini i u hitnoj pomoći i stekao sam jedno važno iskustvo, a onda se otvorila mogućnost za posao u “Centru za srce BH“ koju sam iskoristio i danas, osam godina poslije mogu reći da nisam pogriješio. Dobio sam mogućnost da radim sa ljudima kao što su prof.dr.med.sci. Emir Kabil, prof.dr. med.sci. Emir Mujanović, mr.med.sci.dr. Muniba Softić i drugi članovi tima od kojih sam toliko toga naučio i još učim”, kaže dr. Jahić.

Ono što posebno potcrtava kao bitno za mladog hirurga, jeste mogućnost svakodnevnog rada u operacionoj sali gdje radi na kardiohirurškim ili vaskularnim operacijama i gdje je kao prvi ili drugi asistent asistirao na više od 2.000 operacija srca.

“Hirurg koji nije stalno u sali ne može adekvatno napredovati. Tokom rada u “Centru” dobio sam specijalizaciju iz opšte hirurgije, poslije toga i subspecijalizaciju iz oblasti kardiohirurgije, sve što učim imam priliku i da primijenim, znanje prenosim na druge, radimo i napredujemo kao tim i ništa nije eksluzivno pravo jednog ili drugog. Na primjer, dr. Stojan Rajković i ja počeli smo raditi endoskopski harvesting vene (EVH) i uvođenje endoskopskih procedura u vaskularnu hirurgiju. Mi sada kao supervizori uključujemo mlađe kolege, i dalje se educiramo za nove sofisticiranije procedure koje će se uskoro raditi u našem Centru, u sklopu kardiohirurgije i vaskularne hirurgije. Stalno idemo naprijed jer uvijek može bolje”, optimističan je dr. Jahić koji uz praksu ističe i važnost kontinuirane edukacije:

“Odlazak na edukaciju se stalno potencira i poželjan je, i sam sam posljednjih godina prošao brojne edukacije koje su mi dodatno pomogle da se formiram kao hirurg. Od edukacije za UZ krvnih sudova u KB Dubrava 2012 godine, pa do raznih seminara i kongresa u Francuskoj, Holandiji te simpozija Hrvatskog društva za vaskularnu kirurgiju… ”, ističe dr. Jahić.

Mr.med.sci. dr. Muniba Softić, šefica Službe za poboljšanje i sigurnost kvaliteta u “Centru za srce BH”, specijalista je opšte hirurgije i subscpecijalista kardiohirurgije, članica medicinskog tima koji je uradio prvu operaciju na otvorenom srcu u BiH 1998. godine. Dalje navodi da u “Centru za srce BH”, osim brojnih iskusnih i dokazanih stručnjaka iz različitih oblasti medicine u timu imaju i mlade ljekare koji su i sami već uspjeli da se dokažu u brojnim poljima,.“Centar za srce BH” otvoren je za sve mlade koji tu mogu dobiti priliku da pokažu šta znaju, i eventualno tu i ostanu.

“Jako nam je važno da mladi poput dr. Mirze Jahića vide da i ovdje imaju budućnost, i to je naš doprinos sprečavanju odlaska kvalitetnog kadra van BiH, stanovnici BiH zaslužuju da imaju kvalitetnu medicinsku uslugu koju će im pružiti obučen i kvalitetan medicinski kadar. Otvoreni smo za mlade, i oni koji završe medicinski fakultet imaju priliku volontirati u “Centaru za srce BH”, provesti po dva mjeseca na naša tri različita odjeljenja, i ako se pokažu kao dobri budući ljekari imaju mogućnost i da ostanu kod nas. Isti princip se odnosi na srednji medicinski kadar”, kaže mr.med.sci. dr. Muniba Softić dodajući da je krajnji cilj svih napora – kvalitetna zdravstvena usluga za svakog pacijenta.

“Kad se rađala ideja o otvaranju “Centra za srce BH”, jedna od vodilja bila je ideja da građani ove zemlje zaslužuju jedno ovakvo mjesto bez korupcije, gdje imaju humaniji tretman i gdje se velika pažnja posvećuje svakom pacijentu, i gdje je svaki pacijent jednak”, kaže mr.med.sci. dr. Muniba Softić potcrtavajući kako u“Centru” veliku pažnju posvećuju kvalitetu, te da je saradnja s AKAZ-om došla kao logičan slijed događaja:

“Poštujući sugestije pacijenata radili smo na poboljšanju pružanja usluga, znali smo da radimo kvalitetno, ali smo se u jednom momentu upitali koje su to reference na osnovu kojih se mjeri kvalitet našeg rada, i onda smo odlučili da uđemo u proces akreditacije s krovnom institucijom Federalnom agencijom za kvalitet u zdravstvu AKAZ-om, kako bi implementacijom akreditacijskih standarda imali potvrdu o kvalitetu pruženih usluga, i dalje kroz različite aktivosti AKAZ-a imali mogućnost ravnopravno učestvovati i razmjeniti iskustava sa medicinskim ustanovama koje su prošle proces certifikacije tj. akreditacije”, pojašnjava mr.med.sci. dr. Softić.

Kaže da su se za sam proces intenzivno pripremali nešto više od godine dana:

“Imali smo dosta toga, ali je trebalo sve to prepoznati i uobličiti u kriterije standarda za bolnice, a kroz različite dokumente : strategije, planove, procedure, zapise. Uz veliku podršku menadžmenta na čelu sa prof.dr.med.sci.  Emirom Kabilom uključili smo svo osoblje, i preko Službe za poboljšanje sigurnosti i  kvalitete te koordinatora kvalitete mr.ph.sci. Mirele Jukić, referenta za kontrolu kvalitete viša.dipl.ses. Nermine Hanić i preko koordinatora odjela svi uposlenici imali su priliku učestvovati u implementaciji standarda za bolnice.

Mr.med.sci. dr. Softić  dodaje kako kako su zadovoljni urađenim i već prvih mjeseci nakon dobijanja akreditacije primjete se novi pomaci u smislu različitih sugestija i prijedloga za poboljšanje kvalitete rada Centra.

“Akreditacija nije nešto što dobijete i okačite na zid, to je potvrda da imate sistem kvaliteta koji trebate očuvati i unaprijediti. Najvažnije je da su s tim već svi saživjeli i da nastavljamo sa izradom novih procedura, primjenjujemo sistem kvalitete na uvođenje novih disciplina u Centru, i kontinuirano napredujemo”, zaključuje dr. Softić.

Saradnja i partnerstva